TDK Corporation C2012JB1A226M085AC
C2012JB1A226M085AC picture photo
Mfg. Part Number
C2012JB1A226M085AC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22UF 10V JB 0805
Datasheet Download
C2012JB1A226M085AC.pdf
Availability of C2012JB1A226M085AC
QUANTITY
C2012JB1A226M085AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012JB1A226M085AC
Internal Part NumberEIS-C2012JB1A226M085AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012JB1A226M085AC
Related LinksC2012JB1A, C2012JB1A226M085AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012JB1A226M085AC Details Description
Related parts for C2012JB1A226M085AC
IC DELAY LINE 5TAP 60NS 8DIP datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 10A 50V BR-6 datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
GRIP SINGLE EYE 1.25-1.49" 16" datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/5W CARBON LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 2-35V 500MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf