TDK Corporation C2012JB1A476M125AC
C2012JB1A476M125AC picture photo
Mfg. Part Number
C2012JB1A476M125AC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47UF 10V JB 0805
Datasheet Download
C2012JB1A476M125AC.pdf
Availability of C2012JB1A476M125AC
QUANTITY
C2012JB1A476M125AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012JB1A476M125AC
Internal Part NumberEIS-C2012JB1A476M125AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012JB1A476M125AC
Related LinksC2012JB1A, C2012JB1A476M125AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012JB1A476M125AC Details Description
Related parts for C2012JB1A476M125AC
RES SMD 1.21M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 120PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
INDICATOR PB RECT RED 5V ILLUM datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PANEL MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf