TDK Corporation C2012JB1E155K085AC
C2012JB1E155K085AC picture photo
Mfg. Part Number
C2012JB1E155K085AC
Brief Description
CAP CER 1.5UF 25V JB 0805
Datasheet Download
C2012JB1E155K085AC.pdf
Availability of C2012JB1E155K085AC
QUANTITY
C2012JB1E155K085AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012JB1E155K085AC
Internal Part NumberEIS-C2012JB1E155K085AC
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012JB1E155K085AC
Related LinksC2012JB1E, C2012JB1E155K085AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012JB1E155K085AC Details Description
Related parts for C2012JB1E155K085AC
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC OP AMP DUAL LP 8-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
DISCONNECT PLUG 5.08MM datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 500A 700VAC datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1.3W DO41 datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 160V AXIAL datasheet.pdf