TDK Corporation C2012JB1H105M125AB
C2012JB1H105M125AB picture photo
Mfg. Part Number
C2012JB1H105M125AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V JB 0805
Datasheet Download
C2012JB1H105M125AB.pdf
Availability of C2012JB1H105M125AB
QUANTITY
C2012JB1H105M125AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012JB1H105M125AB
Internal Part NumberEIS-C2012JB1H105M125AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012JB1H105M125AB
Related LinksC2012JB1H, C2012JB1H105M125AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012JB1H105M125AB Details Description
Related parts for C2012JB1H105M125AB
CONN HEADER 30POS 2MM PCB TIN datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 35V X7R 1206 datasheet.pdf
TOOL PART CRIMPER ANVIL A datasheet.pdf
RES 20K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
IC ADC SAR 48LQFP datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINIFIT SR HDR VERT 250 CLIP datasheet.pdf
6+6 WAY HORIZ PIN HEADER datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf