TDK Corporation C2012JB1V225M085AB
C2012JB1V225M085AB picture photo
Mfg. Part Number
C2012JB1V225M085AB
Brief Description
CAP CER 2.2UF 35V JB 0805
Datasheet Download
C2012JB1V225M085AB.pdf
Availability of C2012JB1V225M085AB
QUANTITY
C2012JB1V225M085AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012JB1V225M085AB
Internal Part NumberEIS-C2012JB1V225M085AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)