TDK Corporation C2012JB2E152K085AA
C2012JB2E152K085AA picture photo
Mfg. Part Number
C2012JB2E152K085AA
Brief Description
CAP CER 1500PF 250V JB 0805
Datasheet Download
C2012JB2E152K085AA.pdf
Availability of C2012JB2E152K085AA
QUANTITY
C2012JB2E152K085AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012JB2E152K085AA
Internal Part NumberEIS-C2012JB2E152K085AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012JB2E152K085AA
Related LinksC2012JB2E, C2012JB2E152K085AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012JB2E152K085AA Details Description
Related parts for C2012JB2E152K085AA
CAP CER 10UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC MIXER 700MHZ-1GHZ DWN 36TQFN datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 6.22MM datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.4A 70 MOHM TH datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
254 TB SPR CLA 180D A/T datasheet.pdf
RES NTWRK 18 RES 47 OHM 36LBGA datasheet.pdf