TDK Corporation C2012JB2E682M125AA
C2012JB2E682M125AA picture photo
Mfg. Part Number
C2012JB2E682M125AA
Brief Description
CAP CER 6800PF 250V JB 0805
Datasheet Download
C2012JB2E682M125AA.pdf
Availability of C2012JB2E682M125AA
QUANTITY
C2012JB2E682M125AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012JB2E682M125AA
Internal Part NumberEIS-C2012JB2E682M125AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012JB2E682M125AA
Related LinksC2012JB2E, C2012JB2E682M125AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012JB2E682M125AA Details Description
Related parts for C2012JB2E682M125AA
RES SMD 430 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 20W 48HTQFP datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.2A 500 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 380MA 722 MOHM datasheet.pdf