TDK Corporation C2012NP02A562J125AA
C2012NP02A562J125AA picture photo
Mfg. Part Number
C2012NP02A562J125AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5600PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
C2012NP02A562J125AA.pdf
Availability of C2012NP02A562J125AA
QUANTITY
C2012NP02A562J125AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012NP02A562J125AA
Internal Part NumberEIS-C2012NP02A562J125AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012NP02A562J125AA
Related LinksC2012NP02, C2012NP02A562J125AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012NP02A562J125AA Details Description
Related parts for C2012NP02A562J125AA
IC REG BUCK ADJ 0.5A TSOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 2A 5V HORZ T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 150MW 0503 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.63V SC-70 datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 600MA 200 MOHM datasheet.pdf
RES 0.324 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf