TDK Corporation C2012NP02E822J125AA
C2012NP02E822J125AA picture photo
Mfg. Part Number
C2012NP02E822J125AA
Brief Description
CAP CER 8200PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
C2012NP02E822J125AA.pdf
Availability of C2012NP02E822J125AA
QUANTITY
C2012NP02E822J125AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012NP02E822J125AA
Internal Part NumberEIS-C2012NP02E822J125AA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012NP02E822J125AA
Related LinksC2012NP02, C2012NP02E822J125AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012NP02E822J125AA Details Description
Related parts for C2012NP02E822J125AA
CONN PC PIN CIRC .188DIA TINLEAD datasheet.pdf
TERM BLOCK FEED-THRU 2 POS 65A datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 54POS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR WATER CLR SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf