TDK Corporation C2012NP02W152J085AA
C2012NP02W152J085AA picture photo
Mfg. Part Number
C2012NP02W152J085AA
Brief Description
CAP CER 1500PF 450V NP0 0805
Datasheet Download
C2012NP02W152J085AA.pdf
Availability of C2012NP02W152J085AA
QUANTITY
C2012NP02W152J085AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012NP02W152J085AA
Internal Part NumberEIS-C2012NP02W152J085AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGuide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated450V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012NP02W152J085AA
Related LinksC2012NP02, C2012NP02W152J085AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012NP02W152J085AA Details Description
Related parts for C2012NP02W152J085AA
CAP TRIMMER 3-5PF 25V SMD datasheet.pdf
IC DIGITAL POT 10K 100TAP 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 5TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 0.07MM 4.7" datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 11B OLIVE datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WATERPROOF 15AMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
IC OSC VCXO 311.04MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MODULE DIODE 800V 60A ADD-A-PAK datasheet.pdf