TDK Corporation C2012X5R0J156M085AB
C2012X5R0J156M085AB picture photo
Mfg. Part Number
C2012X5R0J156M085AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15UF 6.3V X5R 0805
Datasheet Download
C2012X5R0J156M085AB.pdf
Availability of C2012X5R0J156M085AB
QUANTITY
C2012X5R0J156M085AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X5R0J156M085AB
Internal Part NumberEIS-C2012X5R0J156M085AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
C Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X5R0J156M085AB
Related LinksC2012X5R0, C2012X5R0J156M085AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X5R0J156M085AB Details Description
Related parts for C2012X5R0J156M085AB
CAP FILM 0.68UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 14POS 2MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
MEMORY CARD SD 1GB SLC datasheet.pdf
RES 12.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 1.5W DO213AB datasheet.pdf
LABEL CARD datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 250MA 550 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 5.1NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf