TDK Corporation C2012X5R1A475K085AC
C2012X5R1A475K085AC picture photo
Mfg. Part Number
C2012X5R1A475K085AC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805
Datasheet Download
C2012X5R1A475K085AC.pdf
Availability of C2012X5R1A475K085AC
QUANTITY
C2012X5R1A475K085AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X5R1A475K085AC
Internal Part NumberEIS-C2012X5R1A475K085AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
C Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X5R1A475K085AC
Related LinksC2012X5R1, C2012X5R1A475K085AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X5R1A475K085AC Details Description
Related parts for C2012X5R1A475K085AC
RES SMD 665K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 64POS 2MM SMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 12A 32VAC 63VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 54POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf