TDK Corporation C2012X5R1C156M125AC
C2012X5R1C156M125AC picture photo
Mfg. Part Number
C2012X5R1C156M125AC
Brief Description
CAP CER 15UF 16V X5R 0805
Datasheet Download
C2012X5R1C156M125AC.pdf
Availability of C2012X5R1C156M125AC
QUANTITY
C2012X5R1C156M125AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X5R1C156M125AC
Internal Part NumberEIS-C2012X5R1C156M125AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X5R1C156M125AC
Related LinksC2012X5R1, C2012X5R1C156M125AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X5R1C156M125AC Details Description
Related parts for C2012X5R1C156M125AC
Crystal 18.4320MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 29POS 5A datasheet.pdf
OSC SO 400.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR VN7140AS datasheet.pdf
EMITTER UV 405NM 1A datasheet.pdf