TDK Corporation C2012X5R1C225M125AA
C2012X5R1C225M125AA picture photo
Mfg. Part Number
C2012X5R1C225M125AA
Brief Description
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0805
Datasheet Download
C2012X5R1C225M125AA.pdf
Availability of C2012X5R1C225M125AA
QUANTITY
C2012X5R1C225M125AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X5R1C225M125AA
Internal Part NumberEIS-C2012X5R1C225M125AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X5R1C225M125AA
Related LinksC2012X5R1, C2012X5R1C225M125AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X5R1C225M125AA Details Description
Related parts for C2012X5R1C225M125AA
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT BOX MNT 2POS W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 56PF 2KV N750 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
RES 856 OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf