TDK Corporation C2012X5R1C335K085AB
C2012X5R1C335K085AB picture photo
Mfg. Part Number
C2012X5R1C335K085AB
Brief Description
CAP CER 3.3UF 16V X5R 0805
Datasheet Download
C2012X5R1C335K085AB.pdf
Availability of C2012X5R1C335K085AB
QUANTITY
C2012X5R1C335K085AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X5R1C335K085AB
Internal Part NumberEIS-C2012X5R1C335K085AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X5R1C335K085AB
Related LinksC2012X5R1, C2012X5R1C335K085AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X5R1C335K085AB Details Description
Related parts for C2012X5R1C335K085AB
RES 5.1K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
HPC 3 ROW R/A RECPT SOLDER T datasheet.pdf
CAP MICA 270PF 5% 500V 1812 datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf