TDK Corporation C2012X6S1C106K125AC
C2012X6S1C106K125AC picture photo
Mfg. Part Number
C2012X6S1C106K125AC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 16V X6S 0805
Datasheet Download
C2012X6S1C106K125AC.pdf
Availability of C2012X6S1C106K125AC
QUANTITY
C2012X6S1C106K125AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X6S1C106K125AC
Internal Part NumberEIS-C2012X6S1C106K125AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X6S1C106K125AC
Related LinksC2012X6S1, C2012X6S1C106K125AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X6S1C106K125AC Details Description
Related parts for C2012X6S1C106K125AC
IC SWITCH QUAD SPDT 16TSSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 2% 1/2W 0815 datasheet.pdf
FILTER LINE 15A LEADED TERM SHLD datasheet.pdf
CONN FPC TOP 27POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
IC REG BCK BST 1.5A SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7POS 10.16MM datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
15A IN-LINE GFCI W/PLUG CONN datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14DIP datasheet.pdf
BUSS SEMICONDUCTOR 500V datasheet.pdf