TDK Corporation C2012X6S1C156M125AC
C2012X6S1C156M125AC picture photo
Mfg. Part Number
C2012X6S1C156M125AC
Brief Description
CAP CER 15UF 16V X6S 0805
Datasheet Download
C2012X6S1C156M125AC.pdf
Availability of C2012X6S1C156M125AC
QUANTITY
C2012X6S1C156M125AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X6S1C156M125AC
Internal Part NumberEIS-C2012X6S1C156M125AC
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X6S1C156M125AC
Related LinksC2012X6S1, C2012X6S1C156M125AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X6S1C156M125AC Details Description
Related parts for C2012X6S1C156M125AC
RES SMD 12 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LCD MODULE 16X4 SUPERTWIST datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 7.62MM 2DGT GRN CC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HDR 49POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
CONN PLUG 4P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
BARGRAPH 10-SEGMENT RED datasheet.pdf
IC FPGA ARTIX7 324BGA datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf