TDK Corporation C2012X6S1H225M125AB
C2012X6S1H225M125AB picture photo
Mfg. Part Number
C2012X6S1H225M125AB
Brief Description
CAP CER 2.2UF 50V X6S 0805
Datasheet Download
C2012X6S1H225M125AB.pdf
Availability of C2012X6S1H225M125AB
QUANTITY
C2012X6S1H225M125AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X6S1H225M125AB
Internal Part NumberEIS-C2012X6S1H225M125AB
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X6S1H225M125AB
Related LinksC2012X6S1, C2012X6S1H225M125AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X6S1H225M125AB Details Description
Related parts for C2012X6S1H225M125AB
CONN RCPT 50POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC SMC datasheet.pdf
4.2MM W/W TPA CONN. FEMALE HSG datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC P600 datasheet.pdf
CAP FILM 45UF 10% 800VDC RAD 4LD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PANEL MNT TH SKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM TACH 12VDC datasheet.pdf
JT 11C 11#16 PIN WALL RECP datasheet.pdf
CAP 6.3VDC 220UF 5 MOHM datasheet.pdf