TDK Corporation C2012X7R1E104K/10
C2012X7R1E104K/10 picture photo
Mfg. Part Number
C2012X7R1E104K/10
Brief Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805
Datasheet Download
C2012X7R1E104K/10.pdf
Availability of C2012X7R1E104K/10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C2012X7R1E104K/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X7R1E104K/10
Internal Part NumberEIS-C2012X7R1E104K/10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X7R1E104K/10
Related LinksC2012X7R, C2012X7R1E104K/10 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X7R1E104K/10 Details Description
Related parts for C2012X7R1E104K/10
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IGBT 600V 8A 75W TO251-3 datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER 48VQFN datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED T 2E 2.75KV datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY MON W/WD 8SOP datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 28USMD datasheet.pdf
DC/DC CONV 5.2KV ISO SIP7 TH 2W datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BROWN 2500' datasheet.pdf
PANDUCT datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 16POS .5MM R/A datasheet.pdf