TDK Corporation C2012X7R1H104K125AE
C2012X7R1H104K125AE picture photo
Mfg. Part Number
C2012X7R1H104K125AE
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C2012X7R1H104K125AE.pdf
Availability of C2012X7R1H104K125AE
QUANTITY
C2012X7R1H104K125AE Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X7R1H104K125AE
Internal Part NumberEIS-C2012X7R1H104K125AE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Soft Termination Capacitor Family
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductSoft Termination MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X7R1H104K125AE
Related LinksC2012X7R1, C2012X7R1H104K125AE Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X7R1H104K125AE Details Description
Related parts for C2012X7R1H104K125AE
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 5.9 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 6A QC TERM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 14SOIC datasheet.pdf
FUSE AUTO 40A 58VDC AUTO LINK datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC 1.5KE datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 12V OUT datasheet.pdf
KK 100 HDR POL BWR RTAN 8POS TIN datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf