TDK Corporation C2012X7R1H105M085AC
C2012X7R1H105M085AC picture photo
Mfg. Part Number
C2012X7R1H105M085AC
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C2012X7R1H105M085AC.pdf
Availability of C2012X7R1H105M085AC
QUANTITY
C2012X7R1H105M085AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X7R1H105M085AC
Internal Part NumberEIS-C2012X7R1H105M085AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X7R1H105M085AC
Related LinksC2012X7R1, C2012X7R1H105M085AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X7R1H105M085AC Details Description
Related parts for C2012X7R1H105M085AC
IC OPAMP DIFFERENTIAL 8SO datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1.5A 16TSSOP datasheet.pdf
IC DAC 14BIT SPI/SRL SOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY SSR IP20 50A 240VAC AC IN datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CML LOW 50PPM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG GREEN datasheet.pdf
RES 237 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 350A 200V TO-200AC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf