TDK Corporation C2012X7R2A102K085AM
C2012X7R2A102K085AM picture photo
Mfg. Part Number
C2012X7R2A102K085AM
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
C2012X7R2A102K085AM.pdf
Availability of C2012X7R2A102K085AM
QUANTITY
C2012X7R2A102K085AM Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X7R2A102K085AM
Internal Part NumberEIS-C2012X7R2A102K085AM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Soft Termination Capacitor Family
C Series Open Mode Capacitor
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
C Series Open Mode Design MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
FeaturesOpen Mode, Soft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X7R2A102K085AM
Related LinksC2012X7R2, C2012X7R2A102K085AM Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X7R2A102K085AM Details Description
Related parts for C2012X7R2A102K085AM
VARISTOR 42V 125A 2-SMD J-LEAD datasheet.pdf
SWITCH SELECT ILLM SQ LATCH datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROMLESS 100LQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 25V NP0 1812 datasheet.pdf
RES 2.71K OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN CIRC INSERT 30POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
R-SHP 5MM PW PNP 1M ROBOTIC datasheet.pdf