TDK Corporation C2012X7R2E152M085AA
C2012X7R2E152M085AA picture photo
Mfg. Part Number
C2012X7R2E152M085AA
Brief Description
CAP CER 1500PF 250V X7R 0805
Datasheet Download
C2012X7R2E152M085AA.pdf
Availability of C2012X7R2E152M085AA
QUANTITY
C2012X7R2E152M085AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X7R2E152M085AA
Internal Part NumberEIS-C2012X7R2E152M085AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X7R2E152M085AA
Related LinksC2012X7R2, C2012X7R2E152M085AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X7R2E152M085AA Details Description
Related parts for C2012X7R2E152M085AA
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FILTER SAW 374MHZ LOWLOSS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HS DOCK FLOAT 4.74MM CL 72CKT datasheet.pdf
RES 13.5K OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
EME FEED THROUGH datasheet.pdf
DIODE FRED 6A 200V DPAK datasheet.pdf