TDK Corporation C2012X7S2A224M085AB
C2012X7S2A224M085AB picture photo
Mfg. Part Number
C2012X7S2A224M085AB
Brief Description
CAP CER 0.22UF 100V X7S 0805
Datasheet Download
C2012X7S2A224M085AB.pdf
Availability of C2012X7S2A224M085AB
QUANTITY
C2012X7S2A224M085AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X7S2A224M085AB
Internal Part NumberEIS-C2012X7S2A224M085AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Mid Voltage Capacitors Family
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductMid Voltage X7S-100V MLCCs
C-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X7S2A224M085AB
Related LinksC2012X7S2, C2012X7S2A224M085AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X7S2A224M085AB Details Description
Related parts for C2012X7S2A224M085AB
JUMPER-H1502TR/A3048W/H1500TR 6" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 840PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 2.0 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf