TDK Corporation C2012X8R1C684K125AB
C2012X8R1C684K125AB picture photo
Mfg. Part Number
C2012X8R1C684K125AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.68UF 16V X8R 0805
Datasheet Download
C2012X8R1C684K125AB.pdf
Availability of C2012X8R1C684K125AB
QUANTITY
C2012X8R1C684K125AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X8R1C684K125AB
Internal Part NumberEIS-C2012X8R1C684K125AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC Series High Temperature X8R MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X8R1C684K125AB
Related LinksC2012X8R1, C2012X8R1C684K125AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X8R1C684K125AB Details Description
Related parts for C2012X8R1C684K125AB
CONN CAP FOR SIZE 20 PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC COUNTER 14STAGE BIN 16-SOIC datasheet.pdf
SDK V850 78K0R ZIGBEE PRO ENERGY datasheet.pdf
POT 10 OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.16W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 22UF 6.3V 0603 datasheet.pdf