TDK Corporation C2012Y5V1H225Z
C2012Y5V1H225Z picture photo
Mfg. Part Number
C2012Y5V1H225Z
Brief Description
CAP CER 2.2UF 50V Y5V 0805
Datasheet Download
C2012Y5V1H225Z.pdf
Availability of C2012Y5V1H225Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C2012Y5V1H225Z Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012Y5V1H225Z
Internal Part NumberEIS-C2012Y5V1H225Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
PCN Obsolescence/ EOLMLCC Y5V 15/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012Y5V1H225Z
Related LinksC2012Y5, C2012Y5V1H225Z Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012Y5V1H225Z Details Description
Related parts for C2012Y5V1H225Z
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 6.000MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADC088S102 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 12K OHM 0804 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 12pF 80 Ohm -40°C - 85°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB9 STEEL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
HDM EMPO070F120OK datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf