| Internal Part Number | EIS-C2015A.11.03 | |
| Series | 2015A | |
| Cable Type | Hook-Up | |
| Wire Gauge | 24 AWG | |
| Conductor Strand | 7/32 | |
| Conductor Material | Copper, Annealed Tinned | |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) | |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.056" (1.42mm) | |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.016" (0.41mm) | |
| Length | 50' (15.24m) | |
| Voltage | 300V | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 105°C | |