General Cable C2040A.21.04
C2040A.21.04 picture photo
Mfg. Part Number
C2040A.21.04
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 20AWG ORANGE 1000'
Datasheet Download
C2040A.21.04.pdf
Availability of C2040A.21.04
QUANTITY
C2040A.21.04 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2040A.21.04
Internal Part NumberEIS-C2040A.21.04
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series2040A
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand10/30
Conductor MaterialCopper, Annealed Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.070" (1.78mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Length1000' (304.8m)
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Jacket ColorOrange
RatingsUL Style 1007/1569, ASTM B-33
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2040A.21.04
Related LinksC2040A, C2040A.21.04 Datasheet, General Cable Distributor
C2040A.21.04 Details Description
Related parts for C2040A.21.04
CONN HEADER 20POS DUAL SMD GOLD datasheet.pdf
SIDACTOR BI 120V 400A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 4A 63VAC 125VDC SMD datasheet.pdf
BLADE HEX 5/32" 6.89" datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 226 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 400VWM SMBJ datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 60W datasheet.pdf