General Cable C2040A.21.07
C2040A.21.07 picture photo
Mfg. Part Number
C2040A.21.07
Brief Description
HOOK-UP STRND 20AWG BLUE 1000'
Datasheet Download
C2040A.21.07.pdf
Availability of C2040A.21.07
QUANTITY
C2040A.21.07 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2040A.21.07
Internal Part NumberEIS-C2040A.21.07
Series2040A
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge20 AWG
Jacket (Insulation) Diameter0.070" (1.78mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Length1000' (304.8m)
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Jacket ColorBlue
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2040A.21.07
Related LinksC2040A, C2040A.21.07 Datasheet, General Cable Distributor
C2040A.21.07 Details Description
Related parts for C2040A.21.07
CONN HEADER 7POS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 113 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 10POS GOLD datasheet.pdf