General Cable C2052A.21.03
C2052A.21.03 picture photo
Mfg. Part Number
C2052A.21.03
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP SOLID 18AWG RED 1000'
Datasheet Download
C2052A.21.03.pdf
Availability of C2052A.21.03
QUANTITY
C2052A.21.03 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2052A.21.03
Internal Part NumberEIS-C2052A.21.03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series2052A
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge18 AWG
Conductor StrandSolid
Conductor MaterialCopper, Annealed Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.072" (1.83mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Length1000' (304.8m)
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Jacket ColorRed
RatingsUL Style 1007/1569, ASTM B-33
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2052A.21.03
Related LinksC2052A, C2052A.21.03 Datasheet, General Cable Distributor
C2052A.21.03 Details Description
Related parts for C2052A.21.03
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 15W datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 4V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 130MA 1.9 OHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf