General Cable C2064A.12.19
C2064A.12.19 picture photo
Mfg. Part Number
C2064A.12.19
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 18AWG VIOLET 100'
Datasheet Download
C2064A.12.19.pdf
Availability of C2064A.12.19
QUANTITY
C2064A.12.19 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2064A.12.19
Internal Part NumberEIS-C2064A.12.19
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series2064A
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge18 AWG
Conductor Strand16/30
Conductor MaterialCopper, Annealed Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.080" (2.03mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Length100' (30.5m)
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Jacket ColorViolet
RatingsUL Style 1007/1569, ASTM B-33
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2064A.12.19
Related LinksC2064A, C2064A.12.19 Datasheet, General Cable Distributor
C2064A.12.19 Details Description
Related parts for C2064A.12.19
FIXED IND 68UH 170MA 2.7 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 740MA 330 MOHM datasheet.pdf
IC DRIVER MOSF 12A LO SIDE 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SER 1M 38TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 4.5UH 6A 13 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
IC HIGH SIDE SWITCH IPS 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf