Schurter C20F.0113
C20F.0113 picture photo
Mfg. Part Number
C20F.0113
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
C20F APPLIANCE INLET FILTER 20A
Datasheet Download
C20F.0113.pdf
Availability of C20F.0113
QUANTITY
C20F.0113 Order Process
Ship out your order
Specifications of C20F.0113
Internal Part NumberEIS-C20F.0113
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelC20F Series.igsC20F Series.stpC20F Series.x_bC20F Series.dxfC20F Series.wrl
PCN PackagingMultiple Devices 20/Nov/2015
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesC20F
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C20
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC16A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL20A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
FeaturesShielded
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 34.80mm x 26.30mm
Panel Thickness0.039" ~ 0.118" (1.00mm ~ 3.00mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress ProtectionIP40
ApprovalscULus, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C20F.0113
Related LinksC20F, C20F.0113 Datasheet, Schurter Distributor
C20F.0113 Details Description
Related parts for C20F.0113
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP LIMITING 45KHZ 16QFN datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20TSSOP datasheet.pdf
IC ULTRASOUND TX PULSER 80-LLP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS SKT datasheet.pdf