General Cable C2105A.12.01
C2105A.12.01 picture photo
Mfg. Part Number
C2105A.12.01
Brief Description
HOOK-UP STRND 14AWG BLACK 100'
Datasheet Download
C2105A.12.01.pdf
Availability of C2105A.12.01
QUANTITY
C2105A.12.01 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2105A.12.01
Internal Part NumberEIS-C2105A.12.01
Series2105A
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge14 AWG
Conductor Strand41/30
Conductor MaterialCopper, Annealed Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.141" (3.58mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Length100' (30.5m)
Voltage600V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Jacket ColorBlack
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2105A.12.01
Related LinksC2105A, C2105A.12.01 Datasheet, General Cable Distributor
C2105A.12.01 Details Description
Related parts for C2105A.12.01
CAP ALUM 15000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 3A HS INV 8SOIC datasheet.pdf
JUMPER FOR WDU 35N 3POS datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 1/8 NPT 5V MINI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 12V 83MA OUT datasheet.pdf