General Cable C2117A.12.10
C2117A.12.10 picture photo
Mfg. Part Number
C2117A.12.10
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP SOLID 22AWG GRAY 100'
Datasheet Download
C2117A.12.10.pdf
Availability of C2117A.12.10
QUANTITY
C2117A.12.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2117A.12.10
Internal Part NumberEIS-C2117A.12.10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series2117A
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge22 AWG
Conductor StrandSolid
Conductor MaterialCopper, Annealed Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.089" (2.26mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Length100' (30.5m)
Voltage600V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Jacket ColorGray
RatingsUL Style 1015, ASTM B-33
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2117A.12.10
Related LinksC2117A, C2117A.12.10 Datasheet, General Cable Distributor
C2117A.12.10 Details Description
Related parts for C2117A.12.10
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 135A D2PAK datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 20-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
THERMAL PAD 5X5X2MM datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IDC BOX HEADER .100" 64POS datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 10-29V 1.28A datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 36-75VIN +/-05VOU datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf