| Internal Part Number | EIS-C2118A.12.01 | |
| Product Training Modules | Cable Basics - Composition, Construction and Proper Use | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cables, Wires | |
| Family | Single Conductor Cables (Hook-Up Wire) | |
| Series | 2118A | |
| Cable Type | Hook-Up | |
| Wire Gauge | 20 AWG | |
| Conductor Strand | Solid | |
| Conductor Material | Copper, Annealed Tinned | |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) | |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.096" (2.44mm) | |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.032" (0.81mm) | |
| Length | 100' (30.5m) | |
| Voltage | 600V | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 105°C | |