| Internal Part Number | EIS-C2118A.21.04 | |
| Series | 2118A | |
| Cable Type | Hook-Up | |
| Wire Gauge | 20 AWG | |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.096" (2.44mm) | |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.032" (0.81mm) | |
| Length | 1000' (304.8m) | |
| Voltage | 600V | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 105°C | |