| Internal Part Number | EIS-C2119A.18.03 | |
| Series | 2119A | |
| Cable Type | Hook-Up | |
| Wire Gauge | 18 AWG | |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.104" (2.64mm) | |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.032" (0.81mm) | |
| Length | 500' (152.44m) | |
| Voltage | 600V | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 105°C | |