| Internal Part Number | EIS-C2119A.24.04 | |
| Series | 2119A | |
| Cable Type | Hook-Up | |
| Wire Gauge | 18 AWG | |
| Conductor Strand | Solid | |
| Conductor Material | Copper, Annealed Tinned | |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) | |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.104" (2.64mm) | |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.032" (0.81mm) | |
| Length | 2500' (762m) | |
| Voltage | 600V | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 105°C | |