Ohmite C220-075-3AE
C220-075-3AE picture photo
Mfg. Part Number
C220-075-3AE
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK AND CLIPS FOR 3 TO-220
Datasheet Download
C220-075-3AE.pdf
Availability of C220-075-3AE
QUANTITY
C220-075-3AE Order Process
Ship out your order
Specifications of C220-075-3AE
Internal Part NumberEIS-C220-075-3AE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriesC
TypeBoard Level, Vertical
Package CooledTO-220
Attachment Method3 Clips and PC Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.95" (75.00mm)
Width1.500" (38.10mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.710" (18.03mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow-
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C220-075-3AE
Related LinksC220-0, C220-075-3AE Datasheet, Ohmite Distributor
C220-075-3AE Details Description
Related parts for C220-075-3AE
IC FPGA 260 I/O 352MBGA datasheet.pdf
VARISTOR 35.1V 80A 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 11.4A 9 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT 8-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC 1.5KE datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
EVAL BOARD BUCK REG LTC3604 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
3300UF 10V 16X20MM 105C 7000H datasheet.pdf