KEMET C2220C102FCGACTU
C2220C102FCGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2220C102FCGACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 500V NP0 2220
Datasheet Download
C2220C102FCGACTU.pdf
Availability of C2220C102FCGACTU
QUANTITY
C2220C102FCGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2220C102FCGACTU
Internal Part NumberEIS-C2220C102FCGACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2220C102FCGACTU
Related LinksC2220C10, C2220C102FCGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2220C102FCGACTU Details Description
Related parts for C2220C102FCGACTU
CONN HEADER 3POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 30A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS W/SKT BOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 54COND 22AWG 500' datasheet.pdf
CONN PWR PLUG 5.54MM LOCK IP68 datasheet.pdf