KEMET C2220C105M5RACTU
C2220C105M5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2220C105M5RACTU
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R 2220
Datasheet Download
C2220C105M5RACTU.pdf
Availability of C2220C105M5RACTU
QUANTITY
C2220C105M5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2220C105M5RACTU
Internal Part NumberEIS-C2220C105M5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)