KEMET C2220C106K5R1CAUTO7186
C2220C106K5R1CAUTO7186 picture photo
Mfg. Part Number
C2220C106K5R1CAUTO7186
Brief Description
CAP CER 10UF 50V X7R 2220
Datasheet Download
C2220C106K5R1CAUTO7186.pdf
Availability of C2220C106K5R1CAUTO7186
QUANTITY
C2220C106K5R1CAUTO7186 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2220C106K5R1CAUTO7186
Internal Part NumberEIS-C2220C106K5R1CAUTO7186
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Bypass, Decoupling, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case2220 (5750 Metric), 2 J-Lead
Size / Dimension0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL
Lead StyleJ-Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2220C106K5R1CAUTO7186
Related LinksC2220C106K5, C2220C106K5R1CAUTO7186 Datasheet, KEMET Distributor
C2220C106K5R1CAUTO7186 Details Description
Related parts for C2220C106K5R1CAUTO7186
RES 4.5K OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf