KEMET C2220C106K5R1CTU
C2220C106K5R1CTU picture photo
Mfg. Part Number
C2220C106K5R1CTU
Brief Description
CAP CER 10UF 50V X7R 2220
Datasheet Download
C2220C106K5R1CTU.pdf
Availability of C2220C106K5R1CTU
QUANTITY
C2220C106K5R1CTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2220C106K5R1CTU
Internal Part NumberEIS-C2220C106K5R1CTU
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric), 2 J-Lead
Size / Dimension0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL
Lead StyleJ-Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2220C106K5R1CTU
Related LinksC2220C10, C2220C106K5R1CTU Datasheet, KEMET Distributor
C2220C106K5R1CTU Details Description
Related parts for C2220C106K5R1CTU
IC MPU MPC8XX 100MHZ 357BGA datasheet.pdf
IC DAC CMOS 12BIT MULTI 18SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 0.075 OHM 5% 1/2W 1913 datasheet.pdf
CONN SOCKET P5K .5MM 30POS SMD datasheet.pdf
IC MCU W/10BIT ADC 40TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM,ZIPST,MTRJ 12M datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf