KEMET C2220C183J1GACTU
C2220C183J1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2220C183J1GACTU
Brief Description
CAP CER 0.018UF 100V NP0 2220
Datasheet Download
C2220C183J1GACTU.pdf
Availability of C2220C183J1GACTU
QUANTITY
C2220C183J1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2220C183J1GACTU
Internal Part NumberEIS-C2220C183J1GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2220C183J1GACTU
Related LinksC2220C18, C2220C183J1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2220C183J1GACTU Details Description
Related parts for C2220C183J1GACTU
RES SMD 5.76 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM14S/AE14M/HDM14S datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 5V datasheet.pdf