KEMET C2220C223G5GALTU
C2220C223G5GALTU picture photo
Mfg. Part Number
C2220C223G5GALTU
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V NP0 2220
Datasheet Download
C2220C223G5GALTU.pdf
Availability of C2220C223G5GALTU
QUANTITY
C2220C223G5GALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2220C223G5GALTU
Internal Part NumberEIS-C2220C223G5GALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2220C223G5GALTU
Related LinksC2220C22, C2220C223G5GALTU Datasheet, KEMET Distributor
C2220C223G5GALTU Details Description
Related parts for C2220C223G5GALTU
DEKAFIX GW 5 MARKED 111 50/CD datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 305 TYPE D 6POS datasheet.pdf
POT SLIDE 100K OHM .2W 60MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1W DO204AL datasheet.pdf