KEMET C2220C224MBR1C7186
C2220C224MBR1C7186 picture photo
Mfg. Part Number
C2220C224MBR1C7186
Brief Description
CAP CER 0.22UF 630V X7R 2220
Datasheet Download
C2220C224MBR1C7186.pdf
Availability of C2220C224MBR1C7186
QUANTITY
C2220C224MBR1C7186 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2220C224MBR1C7186
Internal Part NumberEIS-C2220C224MBR1C7186
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesC
PackagingDigi-Reel®
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric), 2 J-Lead
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL, High Voltage
Lead StyleJ-Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2220C224MBR1C7186
Related LinksC2220C224, C2220C224MBR1C7186 Datasheet, KEMET Distributor
C2220C224MBR1C7186 Details Description
Related parts for C2220C224MBR1C7186
RES SMD 34.8KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM datasheet.pdf
KIT FAULT MONITOR 12CH HV datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
CAP ALUM 68000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
MICRO 51 F 72" RBW JACKS datasheet.pdf
SPDT ON-OFF-(ON) TOGGLE SWITCH datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 300MA 60 MOHM datasheet.pdf