KEMET C2220C274KBRAC7800
C2220C274KBRAC7800 picture photo
Mfg. Part Number
C2220C274KBRAC7800
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.27UF 630V X7R 2220
Datasheet Download
C2220C274KBRAC7800.pdf
Availability of C2220C274KBRAC7800
QUANTITY
C2220C274KBRAC7800 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2220C274KBRAC7800
Internal Part NumberEIS-C2220C274KBRAC7800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.27µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2220C274KBRAC7800
Related LinksC2220C274, C2220C274KBRAC7800 Datasheet, KEMET Distributor
C2220C274KBRAC7800 Details Description
Related parts for C2220C274KBRAC7800
DIODE ZENER 4.7V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
LED TITANBRITE 4SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2V/ADJ 1A 16TSSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 600MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
PANEL RAILS FULL HEIGHT 60X24" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
BLZ 7.62HP/03/180 SN OR BX datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CAP FILM 0.1 UF 10% 480VAC AXIAL datasheet.pdf
100 MHz to 6 GHz TruPwr Detector IC datasheet.pdf