KEMET C2220C331JFGACTU
C2220C331JFGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2220C331JFGACTU
Brief Description
CAP CER 330PF 1.5KV NP0 2220
Datasheet Download
C2220C331JFGACTU.pdf
Availability of C2220C331JFGACTU
QUANTITY
C2220C331JFGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2220C331JFGACTU
Internal Part NumberEIS-C2220C331JFGACTU
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2220C331JFGACTU
Related LinksC2220C33, C2220C331JFGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2220C331JFGACTU Details Description
Related parts for C2220C331JFGACTU
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT26 datasheet.pdf
FAN AXIAL 41X12.2MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle DVI-I, Dual Link 29 Position Through Hole datasheet.pdf
CARD MARKER Z datasheet.pdf
HC RELAY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf