KEMET C2220C334M3RACTU
C2220C334M3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2220C334M3RACTU
Brief Description
CAP CER 0.33UF 25V X7R 2220
Datasheet Download
C2220C334M3RACTU.pdf
Availability of C2220C334M3RACTU
QUANTITY
C2220C334M3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2220C334M3RACTU
Internal Part NumberEIS-C2220C334M3RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2220C334M3RACTU
Related LinksC2220C33, C2220C334M3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2220C334M3RACTU Details Description
Related parts for C2220C334M3RACTU
RES 332 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 73MA 14 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES SMD 612 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
SENSOR 20CH 10MM 24VDC PNP datasheet.pdf