KEMET C2220C474K5RACTU
C2220C474K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2220C474K5RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 2220
Datasheet Download
C2220C474K5RACTU.pdf
Availability of C2220C474K5RACTU
QUANTITY
C2220C474K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2220C474K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C2220C474K5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2220C474K5RACTU
Related LinksC2220C47, C2220C474K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2220C474K5RACTU Details Description
Related parts for C2220C474K5RACTU
IC FIFO BY SYNC 512X18X2 68PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 0.124 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE GAUGE datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IDC SOCKET 2.54MM 8 CONTACTS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 130VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf